Skákání na trampolíně se nemusí zdát jako zvlášť účinný způsob, jak zlepšit své duševní zdraví. Ale ve skutečnosti může používání trampolíny výrazně zmírnit příznaky různých duševních chorob, jako je deprese, úzkost a nespavost.
Četné studie ukazují, že pravidelné cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit pocity deprese a úzkosti. Pokud skákání na trampolíně zařadíte do svého pravidelného cvičebního režimu, budete se cítit šťastnější, pozitivnější a sebevědomější a v noci se vám bude lépe spát.
Na rozdíl od jiných aktivit je skákání na trampolínách vždy k dispozici a je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak vstát z gauče a zvýšit průtok krve. I když může být obtížné vkročit do tělocvičny během období deprese, skákání na trampolíně je velmi jednoduchá forma cvičení, která vyžaduje velmi málo úsilí.
Skákání na trampolíně je skvělé aerobní cvičení, které můžete začlenit do své každodenní rutiny.
1. Při skákání na trampolíně se uvolňují hormony, díky kterým se cítíte dobře
Nejen, že skákání je skvělý způsob, jak spalovat kalorie a zlepšovat kapacitu plic, ale také pomáhá uvolňovat hormony, díky kterým se cítíte dobře, jako jsou endorfiny a serotonin.
Endorfiny jsou známé svou schopností zvednout náladu a vyvolat pozitivní pocity. Je známo, že endorfiny se uvolňují při cvičení, které zahrnuje skákání na trampolíně. Skákání nahoru a dolů má také další výhodu, protože tyto hormony se uvolňují ještě rychleji než u jiných forem cvičení.
Serotonin je neurotransmiter, který pomáhá snižovat úzkost. Když jsou hladiny serotoninu v našem těle nízké, je pravděpodobnější, že se budeme cítit zasmušilí a depresivní. Serotonin je produkován intenzivněji při skákání na trampolíně, díky čemuž je tento typ cvičení skvělý způsob, jak rychle zvednout náladu.
2. Skákání na trampolíně uvolňuje adrenalin
Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušenější, skákání a skákání je vždy vzrušující zážitek – a má to dobrý důvod!
Tento pocit vzrušení vyplývá z větší produkce adrenalinu, ke kterému dochází při skákání. Adrenalin je hormon, který zvyšuje vaši energetickou hladinu a stimulaci, rozproudí vaše srdce a zvýší průtok krve a přivádí čerstvý kyslík do mozku. Výsledkem je lepší nálada, pozitivní výhled, větší soustředění a pocit celkové pohody.
3. Skákání na trampolíně aktivuje váš mozek
Skákání na trampolíně vyžaduje udržení rovnováhy a ovládání těla. Začátečníkům to může chvíli trvat, než si to osvojíte, ale nakonec se z vás stane zkušený skokan s dobře vyvinutou rovnováhou a koordinací.
Zlepšení těchto dvou motorických dovedností také zlepšuje fungování vašeho mozku. Pokud udržíte svůj mozek aktivní, může se snadněji soustředit na produktivní myšlenky a výzvy a ponechává jen velmi malý prostor pro jakékoli negativní myšlenky. Udržování dobře stimulovaného mozku pomáhá předcházet úzkosti a depresi.
4. Skákání na trampolíně vám pomůže dostat se na čerstvý vzduch
Pokud máte dostatek venkovního prostoru, je dobré nainstalovat trampolínu. Je to skvělý sportovní nástroj, který je vždy po ruce, abyste si trochu zacvičili a zároveň si užili spoustu čerstvého vzduchu.
Čas strávený venku významně přispívá k tomu, že vaše buňky získávají dostatek čerstvého kyslíku, díky kterému se budete přirozeně cítit lépe. Venkovní cvičení navíc zmírňuje pocity úzkosti a deprese. Možná si začnete všímat věcí, kterých jste si dosud nevšimli, jako je štěbetání ptáků nebo šustění listů v korunách stromů. Najednou začne život vypadat zase lépe.
5. Trampolína vám pomůže znovu se spojit s dětstvím
Pamatujete si, jak jste s partou dětí poskakovali na sousedově trampolíně? Nyní, když jste dospělí, je skákání na trampolíně způsob, jak znovu získat tu dětskou radost. Na skákání na trampolíně je něco, co evokuje pocity štěstí a svobody, pocity, které jste možná léta nezažili. A pokud je chcete zažít znovu, dobré sezení na trampolíně je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat.