Jsou trampolíny bezpečné?

bezpečnost trampolín

Trampolína je jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit. Ale mnoho rodičů se obává o bezpečnost trampolín před instalací trampolín na své zahradě. Přečtěte si více o tom, jak bezpečné jsou trampolíny.

Bezpečnost trampolíny ve srovnání s jinými sporty

Počet úrazů na trampolínách stoupá, ale částečně je to způsobeno rostoucí oblibou trampolín a trampolínových parků. Ve srovnání s jinými atletickými aktivitami má trampolína podobnou míru zranění.

Výzkumy ukazují, že úrazy související s trampolínou nepatří mezi nejčastější dětské úrazy. Kontaktní sporty, jako je americký fotbal, baseball, fotbal a softball, mají za následek vyšší počet zranění a některé studie dokonce uvádějí zranění související s basketbalem, jízdou na kole a kolečkových bruslích jako častější než zranění související s trampolínou. To znamená, že trampolína je bezpečná.

Kdy může být trampolína nebezpečná?

K úrazům souvisejícím s trampolínou dochází většinou doma, a to většinou ze dvou důvodů: skokani nedodržují bezpečnostní pravidla a trampolína a její vybavení je nekvalitní.

Hlavní příčiny zranění:

Výzkum ukázal, že 75 % zranění se stane, když trampolínu používá několik skokanů současně.

Pád z trampolíny: k tomu může dojít, když není ochranná síť, když je trampolína umístěna na nerovném terénu nebo když na ochrannou síť lezou děti.

Kontakt s rámem nebo pružinami: obvykle kvůli nekvalitnímu bezpečnostnímu polstrování.

Provádění extrémních triků a kaskadérských kousků, které jsou mimo schopnosti skokana.

Zraněním lze předejít, pokud budete používat kvalitní vybavení a dodržovat pravidla bezpečnosti na trampolíně. Trampolína se stává nebezpečnou pouze tehdy, když ji používáte neuváženě a postrádá bezpečnostní prvky.

Čtyři důvody, proč jsou trampolíny bezpečné

Zde jsou důvody, proč jsou trampolíny zcela bezpečné.

 1. Pravidla bezpečnosti na trampolíně

To může být pro vás novinka, ale každý uživatel trampolíny by se měl naučit pravidla bezpečnosti na trampolíně. Ti, kteří čelili nehodám na trampolíně, si je po svých zkušenostech možná uvědomují, ale každý by si je měl před skákáním přečíst:

 • jedna osoba na jednu trampolínu;
 • trampolíny nejsou vhodné pro děti do 3 let;
 • před skokem si sundejte boty, brýle, chytrý telefon, opasek, šperky a další předměty, které by mohly představovat riziko;
 • neprovádějte přemety a jiné riskantní skoky;
 • používat žebřík pro nástup a výstup z trampolíny;
 • vždy dohlížet na děti;
 • před skákáním na trampolíně se ujistěte, že skákací podložka není mokrá;
 • na trampolíně nepoužívejte sportovní rekvizity;
 • nejezte ani nepijte na trampolíně;
 • zkontrolujte, zda je trampolína vybavena všemi bezpečnostními prvky, jako je mimo jiné ochranná síť, pružinové a rámové podložky a žebřík.
 1. Bezpečnostní prvky trampolíny

Další důležitou věcí je kvalitní a zcela bezpečná trampolína. Když je konstrukce trampolíny bezpečná, pak je trampolína zcela bezpečná pro každého. Zde jsou bezpečnostní prvky trampolíny, na které byste se měli podívat, než si ji pořídíte:

 • rám nejvyšší kvality, který znamená menší možnost zranění;
 • pružinové podložky, které vás ochrání, i když přistanete na špatném místě;
 • bezpečnostní síť, která zabrání pádu z trampolíny.
 1. Doplňkové vybavení

Dalším faktem, který dělá trampolínu bezpečnou, je její přizpůsobitelnost. I když trampolína, kterou chcete, nemá všechny bezpečnostní prvky, můžete si je snadno koupit samostatně. Můžete přidat ochrannou síť, další vrstvu polstrování a další bezpečnostní prvky.

 1. Certifikace bezpečnosti

Pokud nejste odborník, pak se můžete spolehnout na certifikaci. Různé certifikáty dělají z trampolíny bezpečné a spolehlivé rekvizity. Certifikace znamená, že trampolína byla několikrát testována a obstála v testech. Než si trampolínu koupíte, ověřte si, jakou má certifikaci.

Trampolíny jsou bezpečné!

Když si pořídíte novou myčku nebo pračku, obvykle je s ní i návod k použití. Stejně tak trampolína. Návod k použití má svůj důvod – nejen proto, aby vám pomohl s nastavením trampolíny, ale také proto, abyste věděl, jak ji bezpečně používat. Pokud dodržujete pravidla bezpečnosti na trampolíně, trampolíny jsou naprosto bezpečné.