Zde se dozvíte, jaká kritéria je při výběru té správné trampolíny třeba zohlednit.
Chcete koupit kvalitní trampolínu za co nejnižší cenu. Ale kvalita něco stojí. Existují zahradní trampolíny, které stojí něco málo pod 6000 Kč, a modely, které stojí 15 000,- Kč i více. V čem tkví rozdíl mezi těmito trampolínami? V čem se liší modely, které vydrží jednu sezónu, a ty, které nabídnou mnohaletou zábavu? Jak to že lze na levných trampolínách skákat jen metr a na kvalitních dva a více metrů vysoko?
Podívejme se na nejdůležitější znaky dobré trampolíny:
Odpružení/ pružiny
Pérování je samozřejmě nejdůležitějším faktorem. Jak to? Co by byla trampolína bez pérování? Většina trampolín na trhu používá kovové spirálové pružiny. Existují ale také výrobci, kteří zkouší použít jiné metody. Vyzkoušeny byly například pryžové provazce a ty prý umožňují obzvláště jemné skákání. Ale nejsou bohužel tak silné a trvanlivé jako pružiny, je nutné je častěji vyměňovat. V USA existuje také firma, která nabízí trampolíny zcela bez pružin. U těchto trampolín vzniká k odpružení primárně od skákacího plátna, které je ale navíc odpruženo skrze vespod položené vlnité pružiny. To je prý obzvláště bezpečné, především pro malé děti.
K tématu „cena-výkon a trvanlivost“ nemůže ocelovým pružinám nic konkurovat. Zde je odpružení nejlepší. Proto soutěžní trampolíny také používají spirálové pružiny. Pro soutěže se ostatně používají pravoúhlé trampolíny, neboť zde je plocha větší a odpružení také.
Není ale pružina jako pružina. Většina pružin ke skákání je dnes z oceli, přestože i zde nalezneme kvalitativní rozdíly. Na co si ale dávat pozor, je délka. Existují dlouhé a krátké pružiny. Obecně lze říct, čím delší pružina, tím lépe. Dlouhé pružiny umožňují na trampolíně skákat pěkně vysoko. K tomu navíc platí: čím více pružin, tím lépe. Kratší pružiny jsou robustnější, proto nedovolují skákat vysoko. Bohužel je téměř nemožné krátké pružiny nahradit dlouhými, neboť kostra a skákací plátno jsou nastaveny určitým způsobem. Takže je třeba vybírat nejen podle velikosti, ale také – je-li rám konstruován pro krátké pružiny, je většinou méně stabilní, neboť nemusí zvládat tak vysoké skoky. Pokud si tedy můžete vybrat, zvolte raději větší pružiny.
Ochranný límec
Problém u trampolín s kovovými pružinami je, že vzniká nebezpečí, když na tyto pružiny spadnete nebo když šlápnete mezi pružiny. Proto je mimořádně důležitý dobře vyplněný ochranný límec. Levné ochranné límce se rychle poničí a chrání tak při kontaktu s okrajem jen nedostatečně.
Skákací plátno
Vedle pružin je velmi důležité také skákací plátno. Vypadá-li jako tenká krycí plachta, jedná se o nekvalitní skákací plátno, které se může snadno protrhnout. Robustní, silné, černé skákací plátno, jaké dodává firma Berg, slibuje oproti tomu více zábavy ze skákání po dlouhý čas.
Rám trampolíny
Rám zahradní trampolíny je jedním z nejdůležitějších prvků, ačkoli bývá při koupi trampolíny často přehlížen. Velmi důležitý je materiál, aby při větru a různém počasí nerezivěl. Samozřejmě musí být také dostatečně stabilní, aby zvládl vydržet síly poskakujících osob, aniž by se příliš hýbal nebo dokonce zdeformoval. Tenkostěnné trubky se zdeformují snadno a činí tak při instalaci či demontáži téměř samy od sebe. Čím silnější a stabilnější, tím lépe. Ale také tvar je důležitý. Když již trochu větší děti skáčou proti bezpečnostní síti, může se u levných modelů trampolín stát, že se převrhnou. Doporučujeme proto vně tvarované podpěrné nohy ve tvaru U. Je třeba brát v potaz také výšku a spojovací místa. Máte z nich dobrý dojem?