Bezpečnost na trampolíně

V tomto článku se dočtete, jak při skákání na trampolíně dosáhnout co největší bezpečnosti.

Pozor na levné trampolíny!

U levných sportovních náčiní se často šetří na úkor bezpečnosti. Je tomu tak i u trampolín. Děti rády skáčou se svými kamarády na trampolíně sem a tam, a tak dříve nebo později se dostanou také na okraj trampolíny a mohou se např. šlápnutím mezi pružiny zranit. O ochranném límci jsme již mluvili.  Lepší polstrování a robustní UV-stabilní materiály holt stojí sice víc než levná plastová tkanina, ta se ovšem rychle roztrhne. Ale také dobré pružiny, které nemají ostrý, ale téměř kulatý háček, pomáhají zraněním zabránit.

Každý rok se přihodí na trampolínách nějaké nehody (stejně jako při jízdě na kole, skateboardu, či in-line bruslích atd.) Mnoha nehodám lze ale předcházet. Na trampolíně by měla vlastně skákat vždy pouze jedna osoba. Nachází-li se na trampolíně současně dvě nebo více dětí, nebezpečí nehody exponenciálně roste.

Bezpečnostní síť trampolíny

Vedle ochranného límce na pružinový okraj je také mimořádně důležitá stabilní bezpečnostní síť, která zabrání, aby někdo z nepozornosti skočil s trampolíny.  Optimální je, aby tato bezpečnostní síť také zabránila na tento okraj vůbec skočit. Velké nebezpečí u levných modelů nevzniká hned po koupi, ale po roce či dvou používání.

Jednoduché plastové sítě se po čase vlivem UV-záření rozloží a stanou se křehkými. U dražších UV-stabilních materiálů to trvá delší dobu, ale i zde dojde k opotřebení materiálu. Může se tedy stát, že ochranná síť trampolíny, pořízené jako „výhodná koupě“, nabídne po roce používání zhruba tolik ochrany a bezpečí jako tenký pergamenový papír.

Vedle sítě jsou důležité také sloupky, které drží síť napnutou, aby nezpůsobovaly nehody. Dobré polstrování je i zde mimořádně důležité.