Jaké skákací plátno si vybrat pro trampolínu?

Nákup trampolíny není jednoduchá věc, vyžaduje čas a úsilí, aby bylo možné podrobně prostudovat všechna specifika a výhody. Každá trampolína je vyrobena z odolného rámu, skákací podložky, pružin, bezpečnostních podložek a ochranné sítě, a proto lze její bezpečné použití zaručit pouze výběrem vhodných a vysoce kvalitních materiálů.

Plátno je klíčový prvek trampolíny, který významně ovlivňuje uživatelský komfort, a proto je nutné jej vybírat s velkou pečlivostí.

A na co se tedy při výběru zaměřit?

  1. Výběr materiálů pro plátno

Při zvažování nejvhodnějšího plátna je důležité zajistit, aby bylo vyrobeno z odolných a vysoce kvalitních materiálů bez toxických látek, které zaručují vysokou odolnost vůči mechanickým a povětrnostním podmínkám, a tím prodlužují životnost trampolíny. Rovněž je nezbytné zajistit, aby tyto materiály nevyžadovaly žádné speciální ošetření nebo agresivní čisticí prostředky pro údržbu a péči, aby byla údržba jednoduchá.

  1. Výběr vlákna

Plátno je nejčastěji poškozené nebo roztržené ve spoji mezi skákací oblastí a prstenem, ke kterému je pružina připojena. Tato část je šitá nití, která musí nést všechny síly vyplývající z působení pružiny a hmotnosti propojky na podložce. Je proto zásadní, aby nit určená pro vnější použití byla odolná proti UV záření, solím, vysokým a nízkým teplotám, protože plátno by jinak nebylo bezpečné a mohlo by se roztrhnout. Před výběrem trampolíny je tedy třeba si uvědomit, že kvalita nitě určuje dobu životnosti plátna a tím i trampolíny.

  1. Kvalita švu

Kromě výběru vysoce kvalitního vlákna je také důležité, kolikrát je trojúhelníkový prsten, ke kterému je pružina připevněna, přišitý k podložce. Je to proto, že pokud je šev roztržen, může dojít ke zranění, a proto je třeba zajistit, aby bylo plátno pevně sešito.

V dnešní době se na plátna používá šest nebo osm řádků švů. Šestiřádkové šití znamená o dva řádky méně materiálu a tím sníženou nosnost skákacího plátna. Obecným pravidlem je, že čím více šicích linií, které se používají u plátna a umožňují lepší připevnění prstenu k materiálu, tím lepší je odolnost proti roztržení. Druhou variantou je osmiřádková šicí metoda, která zaručuje optimální bezpečnost a maximální odolnost proti protržení.

Na trhu je nyní k dispozici mnoho trampolín různých značek, velikostí, tvarů a modelů. Musíme si však být vědomi, že výběr správné trampolíny rozhodně není tak obtížný jako výběr bezpečné trampolíny.