Rozdíl mezi trampolínou a hračkou

Většina lidí si myslí, že trampolína je hračka, ale není tomu tak vždy. Sportovní trampolína nemá mnoho společného s trampolínami, které si můžete koupit v hračkářství nebo v jiných obchodech, které se na tento typ vybavení nespecializují.

Hlavní rozdíly mezi trampolínami klasickými a sportovními:

  1. Účel

Dalo by se říci, že účelem hračky je především chránit prodávajícího, a proto není při jejím navrhování věnována velká pozornost „uživatelské zkušenosti“. Tyto hračky jsou obvykle určeny pro domácí použití, což znamená, že ve způsobu jejich konstrukce je mnoho nedostatků.

Když se podíváme na sportovní trampolíny, zjistíme, že jsou schopny bez problémů vydržet mnohem větší zátěž a namáhání, proto je můžeme najít například ve veřejných prostorách a prostředích, jako jsou školy, školky, kempy, fitness centra, tělocvičny a rehabilitační centra. Pomáhají uživateli zlepšit jeho fyzickou zdatnost a dovednosti. Je prokázáno, že gravitační pohyby, které provádíte na trampolíně, vám pomáhají rozvíjet rovnováhu a koordinaci (a tím zlepšují koncentraci a prostorové vědomí) a posilují váš nervový systém.

  1. Materiály používané při stavbě trampolín

Pokud jste někdy používali trampolínu v sousedově zahradě, pravděpodobně jste si všimli poměrně dráždivého pískání, které vydává. Ale to není největší problém, který tyto typy trampolíny mají. Díky extrémně krátkým pružinám, které používají, mohou poškodit záda a klouby, a proto by je neměly používat děti do 3 let a jsou skutečně doporučeny pouze pro osoby starší 6 let. Nižší kvalita použitých materiálů znamená, že pružiny se rychle opotřebovávají a velmi brzy přestanou poskytovat správnou pružnost a odraz.

Když použijete správnou sportovní trampolínu, jejíž pružiny jsou zcela tiché, nebudete mít žádný takový dráždivý zvuk.

  1. Pružnost a odraz

Vzhledem k tomu, že používají krátké pružiny, nelze očekávat, že trampolíny na masovém trhu nabízejí stejný skokový zážitek jako vysoce kvalitní sportovní vybavení. Krátké pružiny a nekvalitní skákací podložka nabízejí menší odraz, a proto jsou tyto trampolíny opravdu určeny pouze pro příležitostné použití na zahradě.

Na sportovní trampolíně budete mít úplně jiný zážitek ze skákání. Trampolíny tohoto typu zajišťují jak měkké přistání, tak jemný odskok nahoru. Inovativní skákací podložka poskytuje větší flexibilitu, díky čemuž je trampolína ještě pružnější.

  1. Bezpečnost

Mnoho zranění, která se vyskytnou na trampolínkách, je obvykle výsledkem skutečnosti, že používání klasických trampolín, které se dnes nacházejí na tolika dvorech a zahradách, je méně bezpečné. Nejčastější příčinou zranění je kromě nevhodného použití nekvalitní ochranná síť a tenkost ochranných podložek rámu, kterým výrobci nevěnují dostatečnou pozornost právě proto, že skákací podložka je méně pružná.

Sportovní trampolíny naproti tomu zajišťují, aby byl uživatel co nejvíce v bezpečí. Pružiny jsou proto zakryty silnými bezpečnostními podložkami, které snižují pravděpodobnost nehody. Trampolíny jsou obvykle dodávány s okolní ochrannou sítí, která umožňuje uživateli užít si bezpečné skákání a bezpečné zdokonalování svých skákacích dovedností.

  1. Trvanlivost

Rodiče si až příliš dobře uvědomují, že dětské hračky musí být neustále nahrazovány z důvodu zničení a „opotřebení“. Trampolíny nejsou výjimkou. Méně kvalitní materiály jsou jedním z důvodů, proč běžné trampolíny nevydrží déle než rok nebo dva. A pokud jsou často používány i dospělými, pružiny a skákací podložka se opotřebují ještě rychleji.

Se sportovními trampolínami je to úplně jinak. Vysoce kvalitní materiály s mimořádnou trvanlivostí a neustálým zdokonalováním a laboratorními zkouškami, kterými procházejí, znamenají, že trampolíny mají extrémně dlouhou životnost a zřídka se opotřebovávají.