Mám si koupit trampolínu?

Mnoho rodin vede dlouhé diskuse, než se rozhodne pořídit si vlastní trampolínu. Rodiče se často obávají úrazů souvisejících s trampolínou, pak je tu vždy otázka ceny, typu trampolíny a v neposlední řadě, zda se vyplatí ji mít? Přečtěte si o všech hlavních důvodech pro a proti nákupu rodinné trampolíny.    Při správném použití jsou trampolíny naprosto bezpečné.

Je pravda, že Americká akademie pediatrů uvádí, že domácí používání trampolín může být pro děti nebezpečné. Podle zpráv AAP se každý rok stane 98 000 úrazů souvisejících s trampolínou. AAP však také uvádí, že zranění související se skateboardem a skútrem představují odhadem 50 000 návštěv pohotovosti, zatímco toto číslo je až 192 000 u nehod souvisejících s jízdou na kole. Znamená to, že bychom měli našim dětem vzít kola pryč? Odpověď je jistě ne! Děti by se na trampolínách měly umět zabavit a zabavit se. Každý druh sportovní aktivity samozřejmě přináší určité riziko zranění, ale skákání na trampolíně není o nic nebezpečnější než jízda na kole nebo gymnastika či atletika.

Nejčastějšími příčinami úrazů souvisejících s trampolínou je špatná konstrukce trampolíny a nesprávné používání:  75 % nehod se stane, protože několik dětí používá stejnou trampolínu současně, další velmi časté příčiny jsou pád z trampolíny, pád na pružiny nebo rám, a pokoušet se o riskantní pohyby, které se pokazí.  Pokud se rozhodnete pro nákup trampolíny v nejbližším supermarketu, riziko zranění je jistě vyšší, než kdybyste trampolínu kupovali ve specializovaném obchodě. Specializovaní výrobci trampolín věnovali v posledních letech bezpečnosti trampolín velké množství času a úsilí. Při výrobě jejich trampolín jsou použity pouze špičkové materiály a trampolíny jsou navrženy s ohledem na bezpečnost – samozřejmě za předpokladu, že uživatelé dodržují pravidla skákání a používají trampolínu správně.

Proč bych si měl pořídit trampolínu? Před pár desítkami let představovaly trampolíny vysoké riziko zranění. Trampolíny se ale postupem let vyvinuly v bezpečné sportovní vybavení. Pokud stále pochybujete, níže uvádíme jen několik výhod trampolín.

kulatá nadzemní trampolína berg

1. Pozitivní účinky na vaše zdraví

Výzkum ukázal, že trampolína má pro váš kardiovaskulární systém stejné výhody jako běh, jízda na kole nebo hraní basketbalu či fotbalu. Trampolína je tak skvělý způsob, jak tuto energii navíc využít zábavným a efektivním způsobem. Skákání zlepšuje váš krevní oběh a vyrovnává vaše zažívání, a je tedy skvělou prevencí mnoha moderních chronických onemocnění.

2. Rozvíjí motoriku

Trampolína je skvělé aerobní cvičení, které rozvíjí motorické dovednosti, jako je rovnováha, koordinace a hbitost. Ty jsou důležité zejména u dětí, které se snadno učí novým pohybovým dovednostem. Skákání také posiluje svaly; aktivuje svaly celého těla, zejména svaly nohou, paží, kyčlí a břicha.

3. Posiluje kosti a klouby

Běh je jedním z nejoblíbenějších tréninků, který však bohužel často způsobuje bolesti kloubů. Na druhou stranu trampolíny absorbují tlak a snižují dopad na vaše kolena, chodidla, kyčle a páteř. Pravidelná trampolína zvyšuje hustotu kostí, posiluje vaše kosti a klouby a zabraňuje osteoporóze.

4. Jedinečná zábava pro celou rodinu

Skákání na trampolíně je aktivita, kterou si může užít celá rodina. Je to skvělý způsob, jak se rodiče sblížit se svými dětmi. Pokud jste měli problém přimět své děti, aby odložily chytrá zařízení, trampolína tento problém vyřeší. Trampolína je skvělá outdoorová volnočasová aktivita, která může být také skvěle stráveným časem s přáteli.